Eurokalkulaator
 
Avaleht > Lugemist > Tarkvara liigid

Tarkvara liigid

Enne programmide arvutisse paigaldamist, tuleks endale selgeks teha nende litsentsitingimused. Arvutitarkvara jaguneb tema kasutusõiguste järgi peamiselt nii:

  • Vaba tarkvara (free software) ehk ka avatud lähtekoodiga tarkvara (Open Source Software) annab õiguse jooksutada programmi mistahes eesmärgil (ka ärilistel eesmärkidel), vabadus uurida ja muuta programmi (kohandada oma äri vajadustele), vabadus kopeerida programmi (jagada teistele) ja vabadus täiustada programmi (edasi arendada) ja oma täiustused avalikustada. Oluline on see, et kui vabavara võib ühel hetkel tasuline olla siis vaba tarkvara seda olla ei saa.
  • Vabavara (freeware) ehk priivara on tarkvara, mille loojad ei soovi saada selle eest mingit tasu. Tarkvara võite vabalt kasutada ja tasuta ka teistele jagada. Üldjuhul on vabavara kood siiski autoriõiguste kaitse all - st programmis muudatuste tegemiseks tuleb küsida selle loojate luba. Üheks vabavara alaliigiks on "postkaartvara" (postcardware), mille looja soovib ainsaks tasuks programmi kasutamise eest teilt saada üht kena postkaarti (või e-kirja). Kui vabavara programm näitab oma töötamise ajal ka reklaambannereid, nimetatakse seda ka reklaamtarkvaraks (adware).
  • Jaosvara (shareware) korral on programm vaba kasutamiseks teatud arv päevade (harilikult 15 või 30 päeva) jooksul või saab seda vabalt käivitada teatud arv kordi. Pärast sellise teile antud testimisperioodi lõppemist tuleb programm selle loojalt teatud summa eest osta voi arvutist kustutada. Kuna aga mitmed jaosvara programmid töötavad ka pärast testperioodi, kasutatakse seda sageli kurjasti ära.
  • Kommertstarkvara (commercial software) on harilikult suurem programmide pakett, mille kasutamiseks tuleb juba ette maksta. Makstud programmile antakse enamasti kaasa registreerimiskood ning sellega kaasneb ka tootjapoolne toetus võimalike probleemide korral. Mõned kommertstarkvara programmid võimaldavad end küll kasutada ka ilma mingi koodita, kuid sellegipoolest on sellisel juhul oluline nende kasutuslitsentsi omamine.
  • Demo (demo version) korral on sageli tegu programmi testversiooniga, mis on välja lastud kas kasutajatelt tagasiside saamiseks või põhiprogrammi omaduste demonstreerimiseks. Demo programmis on siiski mõni oluline funktsioon (nt salvestamine) keelatud, et kasutajal tekiks soov ka põhiprogramm (tasu eest) omandada. Demoprogrammid võivad olla ka piiratud kasutusajaga.

 

Zeroconf OÜ

Külastusi: